Przemysłowa tomografia komputerowa - czym jest?

Przemysłowa tomografia komputerowa jako metoda badań kontroli jakości pierwotnie wywodzi się z tej stosowanej w medycynie, została jednak odpowiednio zmodyfikowana, co pozwoliło lepiej wykorzystać jej potencjał. Tomografia komputerowa w przemyśle okazała się absolutną innowacją i znalazła szereg zastosowań w wielu branżach, przede wszystkim w produkcji oraz w nauce. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest tomografia przemysłowa i dlaczego zrewolucjonizowała dotychczasowe sposoby badań jakości materiałów.
Sprawdź ofertę ITA Poznań

Przemysłowa tomografia komputerowa - pomiar

Innowacyjna metoda tomografii komputerowej pozwala na precyzyjny pomiar danej powierzchni obiektu bez naruszenia jego struktury - jest zatem nieniszczącą metodą badań. Przedtem, aby móc przeprowadzić badanie konkretnej powierzchni, należało dany obiekt rozłożyć na części, natomiast badanie tomografem komputerowym pozwala na dokładną obserwację i pomiar struktury powierzchni bez demontażu całego obiektu lub materiału. Wcześniej badanie kontroli jakości pozwalało jedynie na przeprowadzenie pomiaru stykowego i optycznego, jednak dzięki tomografii komputerowej pomiar powierzchni, która do tej pory pozostawała przed nami ukryta, stał się możliwy. Przemysłowa tomografia komputerowa pozwala nam więc na zbadanie nie tylko zewnętrznej geometrii powierzchni, ale także tego, co pozostaje wewnątrz, co umożliwia przeprowadzanie wysoce precyzyjnych badań w zakresie kontroli jakości w przemyśle. Badanie tomografem komputerowym wykonuje się w obszarze projektowania nowych wyrobów, kontroli procesu produkcyjnego, zwiększania jakości wyrobów gotowych, badań materiałowych czy analizy przyczyn awarii, jednak urządzenie to znajduje swoje zastosowania również w instytucjach badawczych.

Badanie tomografem komputerowym

Wiele firm zajmujących się produkcją wyrobów gotowych, wykonujących inżynierię odwrotną, a także wiele jednostek badawczych decyduje się na skorzystanie z usług wykonywania pomiaru tomografem komputerowym przez firmy zewnętrzne. W Poznaniu kompleksowe usługi wykonywane są przez firmę ITA Polska w laboratorium i obejmują między innymi: badanie przedmiotów z różnych materiałów, wykrywanie wad oraz analizę struktur materiałowych, pomiary cech geometrycznych, analizę i klasyfikację porowatości, analizy grubości ścianek, włókien materiałów kompozytowych, poprawności wykonania spoiny, wykonywanie dokumentacji skanowanych części, porównanie części zmierzonej z modelem CAD – kolorystyczna mapa odchyłek, wymiarowanie części wg dokumentacji 2D, analizę GD&T geometrii zewnętrznej i ukrytej, kompleksową inżynierię odwrotną (łącznie z badaniami materiałowymi), wirtualne składanie współpracujących elementów i kontrolę kolizji.
Napisz do nas już dziś!

Czekamy na Ciebie tutaj!

ul. Poznańska 104, Skórzewo, 60-185 Poznań